CHOV ŽELV ikonka

Suchozemské želvy

 

Chov Potrava Rozmnožování Nemoci

 

Suchozemské želvy mají tlusté nohy, celkově mohutné tělo, vysoce vyklenutý krunýř a na nohou tlusté drápy.

Chov

Želvy chováme v teráriu k jehož nezbytné výbavě patří miska na krmení, nádržka s vodou, kameny, rostliny, úkryt, světlo - želvy se rády vyhřívají, ale samozřejmě je lepší Slunce, přes léto tak želvu můžeme chovat ve venkovním výběhu, který musí být zabezpečen proti dravcům.
Takto může vypadat terárium: Terárium

Potřebnou délku terária vypočítáme tak, že délku karapaxu vynásobíme pěti. Stejně počítáme i šířku. Výška by měla být přibližně dvojnásobná. Na každou další želvu připočteme jednu třetinu plochy.

Písek v teráriu se vyměňuje jednou za týden, voda v nádržce jednou za dva až tři dny.

Suchozemské želvy zimují všechny, kromě rodu Kynixys. Zimujeme od listopadu do března. Příprava na zimování začíná na konci října, kdy želvě přestaneme dávat potravu, aby se jí pročistila střeva a vykoupeme ji v mírně teplé vodě.
Zimovací nádobu připravíme tak, že do krabice dáme noviny, do nich želvu posadíme a přikryjeme ji senem. Pokud teplota v zimě stoupne k 10°C, želva se může probudit. Pokud k tomu dochází často přestaňte se zimováním, platí:lepší nezimovat, než zimovat špatně.

Potrava

Želvy mají velice různé nároky na potravu, liší se to i jedinec od jedince.
Suchozemské želvy krmíme rostlinnou potravou, ale musejí mít dostatečný přísun bílkovin, jodu a jiných látek z masa, proto občas můžeme spestřit jídelníček moučným červem nebo nasekaným libovým masem. Rostlinná složka jsou saláty, tráva, želvy také přímo zbožňují květy pampelišek.
Mláďata i dospělé krmíme každý den po malých dávkách, protože rostliny mají malou energetickou hodnotu. Pozor pokud je vaše želva tlustá, poznáte podle toho, že při zatahování noh do krunýře se záhyby na kůži vyboulí, omezte potravu, přežírání není zdravé.

Rozmnožování

Želvy se páří na jaře po skončení zimování, pokud je tedy nechováte pohromadě, měli byste je alespoň v tuto dobu připustit. Rozmnožují se až od pátého roku. Samce od samice podle toho, že samec má delší a tlustší ocas a řitní otvor má dále od konce karapaxu.
Při namlouvání kouše samec samici do krku, nebojte se, je to normální. Po namluvení se samec vyškrábe na samičin krunýř a páří se. Při páření vydává samec sípavé zvuky.
Samice klade 3-100 vajec do písku, takže by ho měla mít v teráriu připravený. Po nakladení všech vajec je přemístěte do inkubátoru:
Inkubátor
V případě velkého množství vajec můžete inkubátor vyrobit ze staré lednice a krabičky do něj naskládat.
Mláďata se líhnou po 80-130 dnech. Z vajec se vylíhnou pomocí tzv. vaječného zubu, který jim asi po týdnu odpadne. Měli by mít dostatek vitaminů, hlavně vitaminů A, C, D a vápníku. Nedávejte je ihned kdospělým, připravte pro ně samostatné terárium, k dospělým je přemístěte po měsíci nebo je nechte odděleně stále.

Nemoci

Jakmile želva začne vykazovat příznaky onemocnění okamžitě ji přemistěte do karanténní nádrže, v ní by měla být denně vyměňována voda a udržována teplota okolo 27°C. A sledujte její chování

Nejčstější onemocnění jsou tyto:
Avitaminóza (nedostatek vitaminů) :Je častá u mláďat. Onemocnění se nazývá křivice (rachitida). Léčení ne vždy pomáhá, je nutné zajistit veterinární ošetření. Želva potřebuje dostatek vápníku, vitaminů A a D (ze Slunce). Nedostatek vápníku se pozná podle měknutí krunýře.
Plísně:Plísně jsou časté po poraněních. Prevencí je občasné vykoupání v mírně sladké vodě a dodržování čistoty.
Infekce:Infekce bývá nejčastěji způsobena bakteriemi. Vodní želvy jsou k ní náchylnější, protože může nastat ze špinavé vody. Postihuje krunýř i kůži. Projevuje se boláčky až vředy či abscesy (kapsy naplněné hnisem). Mohou vést až k otravě a uhynutí zvířete. Nezbytné je zajistit veterinární ošetření.
Cizopasníci (parazité) :Jsou vnitřní a vnější. Bývají to klíšťata. Nebezpeční jsou tím, že způsobují poranění, což je vstup pro infekci. Vnější parazity musíme mechanicky odstranit. Vnitřní se do těla dostávají s potravou, v tomto případě se o vhodném způsobu léčby poraďte s veterinářem.
Choroby očí:Bývají způsobeny chybou ve výživě (nedostatek vitaminu A) nebo nevhodnými podmínkami (chladná či špinavá voda). Způsobují zánět spojivek, zákal očí a při zanedbání léčby vedou až k oslepnutí. Dbejte proto na čistotu a správnou výživu.
Trávicí potíže:Projevují se průjmy nebo naopak zácpou a nestrávenou potravou v trusu. Příčin je mnoho - cizopasníci, infekce, špatný jídelníček, ale i šok, či prudké kolísání teploty. V případě potřeby se poraďte se zkušeným chovatelem nebo veterinářem o vhodné léčbě.